Budowa stetoskopu

Typowy stetoskop składa się z trzech zasadniczych elementów składowych:

Budowa stetoskopu

Głowica

Zadaniem głowicy jest dokładna detekcja sygnałów akustycznych odbieranych wprost z powierzchni skóry. Głowica posiada różną budowę w zależności od tego, jaki zakres częstotliwości akustycznych chcemy osłuchiwać. Klasyczna głowica stetoskopu jest głowicą podwójną, co oznacza, że z jednej swojej strony posiada membranę do osłuchiwania tonów wysokich, a po przeciwnej stronie posiada lejek do osłuchiwania tonów niskich. Przełączenie pomiędzy membraną a lejkiem następuję poprzez obrót głowicy wokół trzonka. Głowica dwutonowa - wieloczęstotliwościowaInnym rozwiązaniem jest głowica pojedyncza, gdzie zastosowana jest tylko membrana, ale z możliwością osłuchiwania szerokiego pasma częstotliwości. W takiej wieloczęstotliwościowej membranie (zwanej też membraną dwutonową), zakres osłuchiwanych częstotliwości zależy od siły, z jaką membrana naciska na skórę. Przy lekkim nacisku (tryb lejka) odbierane są niskie tony, a przy większym nacisku, odbierane są wysokie częstotliwości.

Zespół liry

Lira i oliwkiRolą zespołu liry, zwanego potocznie lirą jest zapewnienie jak najlepszego i najbardziej komfortowego sposobu odbioru dźwięku przez badającego. Bardzo ważnym elementem zespołu liry są oliwki, które znajdują się bezpośrednio w przewodzie usznym badającego. Dobre oliwki powinny być miękkie i szczelne. Właściwe ułożenie oliwki w uchu zależy jednak od konstrukcji metalowego przewodu liry, który powinien zapewniać zarówno odpowiedni kąt nachylenia oliwek w kierunku do przodu (ok. 15°), jak i odpowiednią siłę nacisku oliwek regulowaną za pomocą sprężyny.

Dren

stetoskopy koloryElastyczny przewód akustyczny służący do transmisji dźwięku z głowicy do zespołu liry. Dren powinien charakteryzować się niską tłumiennością sygnału akustycznego rozchodzącego się wewnątrz przewodu i zarazem wysoką tłumiennością wszelkich dźwięków dochodzących z otoczenia poprzez ściany przewodu. Aby to osiągnąć stosuje się specjalne, najwyższej jakości materiały na typu PCV. Wszystkie przewody PCV stetoskopów firmy Spirit nie tylko spełniają te restrykcyjne wymagania, ale posiadają też dodatkowe walory użytkowe i estetyczne. Są miękkie i przyjemne w dotyku, wygodne w eksploatacji i utrzymaniu czystości. Sprzedawane są w szerokiej gamie ciepłych i wyrazistych kolorów.

Stetoskop dwuprzewodowyTam, gdzie jakość transmisji sygnału akustycznego odgrywa szczególnie dużą rolę, np. w stetoskopach kardiologicznych, stosuje się odseparowane przewody akustyczne, czyli dwa przewody. Oddzielny tor akustyczny dla każdego ucha z osobna pozwala na bardzo dokładne wysłuchanie nawet najmniejszych szmerów. Nowoczesne rozwiązania stosują tu konstrukcję w formie jednego przewodu, który w przekroju posiada dwa przewody (2-w-1).



Technologie zastosowane w stetoskopach Spirit zapewniają najwyższą jakość akustyczną wszystkich elementów składowych stetoskopu.